آموزش اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر یا لپ تاپ

در اين مطلب نحوه اتصال دوربين مداربسته به کامپيوتر يا لپ تاپ را خواهيد آموخت. با توجه به متفاوت بودن نحوه انجام اين کار در سيستم هاي مداربسته متفاوت، اين مطلب نيز به چند بخش متفاوت تقسيم بندي شده است.
به طور کلي اتصال سيستم مداربسته به کامپيوتر در سيستم آنالوگ و تحت شبکه کاملا متفاوت است و البته در برندها و مدل هاي متفاوت از تجهيزات نيز جزئيات اين آموزش ميتواند تا حدي متفاوت باشد. در اين آموزش سعي شده مراحل کلي کار براي تمامي برندها معرفي شود.
توجه داشته باشيد که اين آموزش تنها جهت اتصال دوربين در شبکه داخلي (و نه اينترنت) نوشته شده. در صورتي که ميخواهيد تنظيمات اينترنتي دستگاه را انجام دهيد به مطلب "آموزش انتقال تصوير اينترنتي دوربين مداربسته" مراجعه کنيد.
اتصال سيستم مداربسته آنالوگ

به طور کلي در سيستم آنالوگ دوربين هاي مداربسته به صورت مستقيم امکان اتصال به کامپيوتر را ندارند. در اين سيستم شما بايد دوربين هاي را به صورت غير مستقيم به کامپيوتر متصل کنيد. اين کار مي تواند از طريق دستگاه DVR يا کارت DVR صورت بگيرد. از آنجا که استفاده از کارتهاي DVR تقريبا منسوخ شده در اين قسمت نحوه اتصال دستگاه DVR به کامپيوتر يا لپ تاپ را بررسي مي کنيم.
مراحل کار

دستگاه DVR را روشن کرده و با مانيتور به صورت مستقيم به منوهاي آن دسترسي پيدا کنيد.
به منوي اصلي رفته و وارد قسمت Network يا شبکه شويد. (اين قسمت معمولا در منوي تنظيمات يا Configuration است.)
آدرس IP دستگاه را از اين قسمت تنظيم کنيد. اين آدرس بايد رنجي برابر رنج شبکه اصلي شما داشته باشد و قسمت آخر آدرس نبايد مشابه هيچ يک از تجهيزات موجود در شبکه باشد. (در تصوير زير نمونه اي از منوي شبکه يک DVR را مي بينيد. قسمت IP Address قسمتي است که بايد تنظيم شود)
منوي-تنظيم-شبکه-DVR,,عکس منوي تنظيمات شبکه دوربين مداربسته DVR
عکس منوي تنظيمات شبکه دوربين مداربسته DVR
پس از تنظيم آدرس IP، آدرس انتخاب شده را يادداشت کنيد.
دستگاه DVR خود را از طريق يک کابل شبکه به صورت مستقيم يا از طريق سوئيچ به کامپيوتر يا لپ تاپ متصل کنيد.
در کامپيوتر خود مرورگر Internet Explorer را باز کرده و ادرس IP دستگاه DVR را در قسمت نوار ادرس بنويسيد. (براي مثال 192.168.1.10)
در صورتي که قسمت هاي قبل را به درستي انجام داده باشيد پنجره اي براي وارد کردن نام کاربري و کلمه عبور براي شما باز مي شود.
کلمه عبور و نام کاربري دستگاه DVR خود را وارد کنيد (همان کلمه عبور و نام کاربري که براي وارد شدن به DVR استفاده مي کنيد.)
پس از وارد شدن احتمالا امکان ديدن تصاوير دوربين ها را نخواهيد داشت. پيغامي در زير صفحه ظاهر خواهد شد که از شما درخواست مي کند ActiveX مورد نياز براي دوربين هاي دريافت کنيد. بر روي آن کليک کنيد تا Activex از دستگاه دريافت شود.
پس از دريافت و نصب ActiveX صفحه مرورگر را refresh کنيد. تصاوير دوربين هاي مداربسته بر روي کامپيوتر شما قابل دسترسي خواهد بود.

اتصال سيستم مداربسته تحت شبکه

در سيستم تحت شبکه دوربين مداربسته خود ميتواند به صورت مستقل به شبکه کامپيوتري متصل شود و از اين رو شما خواهيد توانست به صورت مستقيم آن را به کامپيوتر متصل کنيد. از انجايي که نحوه اتصال دستگاه NVR تا حد زيادي مشابه دستگاه DVR است و از اين رو به آن اشاره نميشود.
مراحل کار

تغذيه دوربين تحت شبکه را متصل کنيد تا روشن شود.
دوربين را با کابل شبکه به صورت مستقيم يا از طريق سوئيچ به کامپيوتر متصل کنيد.
از دفترچه دوربين آدرس IP پيش فرض آن را پيدا کنيد. شرکت هاي مختلف معمولا تمام دوربين هاي خود را با ادرسي مشخص توليد مي کنند. (اگر ادرس IP دوربين را نداشتيد از نرم افزار IP Finder استفاده کنيد.)
ادرس IP کامپيوتر خود را به رنج آدرس دوربين ببريد.
مرورگر Internet Explorer را باز کرده و آدرس IP دوربين را در قسمت نوار ادرس وارد کنيد.
در صورتي که مراحل را به درستي انجام داده باشيد صفحه اي براي وارد کردن نام کاربري و کلمه عبور باز خواهد شد. نام کاربري و کلمه عبور پيش فرض دوربين را از منوآل ان پيدا کرده و وارد کنيد. (در صورتي که کلمه عبور را نداشته باشيد کمي به مشکل خواهيد خورد!)
پس از وارد شدن به منوي دوربين به قسمت تنظيمات مراجعه کرده و آدرس IP دوربين را تنظيم کنيد (به رنج معمول شبکه بياوريد)
ادرس IP کامپيوتر خود را مجددا به رنج قبلي باز گردانده و به دوربين متصل شويد.
اتصال با نرم افزار VMS يا CMS

از انجايي که نرم افزارهاي متفاوت ظاهر و تنظيمات کاملا متفاوتي دارند امکان اموزش اتصال به آنها وجود ندارد. بسياري از نرم افزارهاي VMS جديد به صورت خودکار دوربين شبکه يا DVR را شناسايي مي کنند و کار نصب آنها از مراحل گفته شده ساده تر است.