آموزش نصب دوربین مداربسته آنالوگ

نصب دوربين مداربسته آنالوگ کار پيچيده اي نيست با اين حال براي افرادي که تا به حال اين کار را انجام نداده اند ممکن است پيچيده به نظر برسد. در اين مطلب نحوه نصب دوربين مداربسته آنالوگ به صورت گام به گام و ساده به شما آموزش داده خواهد شد.

تجهيزات لازم

براي نصب يک دوربين مداربسته آنالوگ شما به تجهيزات خاصي نياز داريد. اين تجهيزات عبارتند از:

    دوربين مداربسته آنالوگ: وظيفه دريافت تصاوير را بر عهده دارد.
    کابل تصوير RG59*: وظيفه انتقال تصاوير از دوربين به نمايشگر يا دستگاه DVR را برعهده دارد.
    کابل برق*: وظيفه انتقال برق از منبع تغذيه تا دوربين را برعهده دارد.
    منبع تغذيه يا آداپتور: وظيفه تغيير ولتاژ برق شهر (220ولت) به ولتاژ مناسب دوربين (معمولا 12ولت) را بعهده دارد.
    دستگاه DVR**: وظيفه ضبط و آناليز تصاوير را برعهده دارد.
    هارد ديسک: در DVR قرار گرفته و  وظيفه ذخيره تصاوير را برعهده دارد.
    نمايشگر: وظيفه نمايش تصاوير را برعهده دارد.
    فيش ها و اتصالات: براي اتصال قسمت هاي مختلف به کار مي روند.

* براي انتقال تصاوير و برق دوربين به صورت همزمان مي توانيد از کابل ترکيبي هم استفاده کنيد.

** در دوربين هاي آنالوگ تيوي لايني امکان اتصال مستقيم دوربين به نمايشگر هم وجود دارد. البته در اين صورت ديگر امکان ضبط تصاوير وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشيد که دوربين هاي آنالوگ نسل جديد امکان اتصال مستقيم به تلويزيون را ندارند و بايد حتم از دستگاه DVR استفاده کنيد.
مراحل نصب

    دوربين را از جعبه خارج کرده و ورودي/خروجي هاي آن را شناسايي کنيد. دوربين بايد حداقل داراي دو خروجي/ورودي باشد. يکي براي تغذيه و ديگري براي تصوير دوربين
    خروجي تصوير دوربين به شکل يک فيش مادگي BNC است. (براي اطلاعات بيشتر به مطلب اتصالات دوربين مداربسته مراجعه کنيد.) ورودي تغذيه نيز شکلي مشابه فيش هاي آداپتور يا تغذيه تجهيزات الکترونيکي دارد.
    خروجي تصوير دوربين را بايد از طريق کابل تصوير RG59 که دو طرف آن با فيش BNC اتصال خورده به دستگاه DVR متصل کنيد. (براي اطلاعات بيشتر به مطلب آموزش زدن فيش BNC مراجعه کنيد.)
    همچنين براي تامين برق دوربين آداپتور دوربين را به برق شهر متصل کرده و خروجي آن را به فيش تغذيه دوربين متصل مي کنيد.
    دستگاه DVR را از طريق خروجي هاي تصوير به نمايشگر متصل کرده و سپس روشن کنيد. (براي اطلاعات بيشتر به مطلب آموزش نصب دستگاه DVR مراجعه کنيد.)
    در صورتي که مراحل بالا را به خوبي انجام داده باشيد با روشن شدن دستگاه DVR ميتوانيد تصوير دوربين را بر روي نمايشگر ببنيد.
    بقيه دوربين ها را به همين روش به دستگاه متصل کنيد.
    در صورتي که ميخواهيد تنظيماتي بر روي دوربين ها انجام دهيد بايد اين کار را از طريق دستگاه DVR انجام دهيد. براي اين کار به مطلب آموزش تنظيم منوي دستگاه DVR مراجعه کنيد.

نحوه اتصال تجهيزات نصب دوربين مداربسته
عيب يابي

در صورتي که تصوير دوربين را بر روي دستگاه DVR نداشته باشيد يکي از حالت هاي زير اتفاق افتاده است:

    منبع تغذيه داراي مشکل است: چک کردن منبع تغذيه را ميتوانيد از طريق ولت متر انجام دهيد يا در صورتي که دوربين ديد در شب بود ميتوانيد سنسور نور آن را بپوشانيد تا ديد در شب دوربين فعال شود. در صورتي که مشکلي در تغذيه وجود داشت احتمالا بايد برق ورودي آداپتور يا کابل اتصال برق را چک کنيد يا آداپتور را عوض کنيد.
    کابل تصوير مشکل دارد: براي چک کردن کابل تصوير از طريق يک کابل کوتاه دوربين را به DVR وصل کنيد.
    دوربين دچار مشکل شده يا با دستگاه شما منطبق نيست: بايد توجه داشته باشيد که امکان ديدن دوربين هاي آنالوگ نسل جديد بر روي دستگاه هاي قديمي آنالوگ وجود ندارد (گرچه برعکس آن ممکن است) پس در صورتي که چنين مشکلي وجود دارد بايد دستگاه DVR را با توجه به تکنولوژي دوربين انتخاب کنيد. همچنين نميتوان دوربين هايي از يک تکنولوژي متفاوت را بر روي دستگاه DVR  ببنيد. مثلا دوربين هاي AHD بر روي دستگاه HDCVI تصويري نخواهند داشت. در صورتي که دوربين جداي از اين مشکل مشکل ديگري در تصوير داشت ميتوانيد از طريق متصل کردن يک دوربين ديگر به جاي آن از مشکل دوربين مطلع شويد. در صورت وجود مشکل دوربين را به گارانتي ارسال کنيد.
    تصوير دچار نويز است: نويز تصوير در صورتي که از نوع نويز الکترونيکي باشد (نقاط ريز رنگي در تصوير) معمولا به علت کم بودن نور و حساسيت پايين چيپ تصوير دوربين به وجود مي آيد و کار خاصي به جز عوض کردن دوربين و استفاده از يک دوربين حرفه اي تر نمي توانيد براي ان انجام دهيد. در رابطه با نويز هاي الکترومعناطيسي که به صورت اعواج يا موجهاي متحرک در تصوير خود را نشان مي دهند مشکل معمولا در کابل کشي دوربين ها يا اتصالات آنهاست. تمام فيش هاي BNC را تست و تعويض کنيد. اگر مشکل حل نشد احتمالا مجبور خواهيد شد مسير کابل کشي را تغيير دهيد يا از تقويت کننده در مسير استفاده کنيد.