دوربین مداربسته آنالوگ نسل جدید

اصطلاح دوربين مداربسته آنالوگ نسل جديد يا آنالوگ HD اصطلاحي است که در رابطه با تکنولوژي هاي AHD، HDCVI و HDTVI به کار مي رود. در اين مطلب با اين تکنولوژي ها بيشتر آشنا خواهيد شد.


    1 دوربين هاي آنالوگ نسل جديد چرا به وجود آمدند؟
    2 اصول کار سيستم هاي آنالوگ نسل جديد به چه صورت است؟
    3 چه تکنولوژي هايي شامل تکنولوژي هاي جديد آنالوگ مي شوند؟
    4 چرا دوربين هاي HD-SDI در بين تکنولوژي هاي آنالوگ جديد قرار نمي گيرند؟
    5 مطالب مرتبط
    6 لينک هاي مفيد

دوربين هاي آنالوگ نسل جديد چرا به وجود آمدند؟

با توجه به محدود بودن کيفيت تصوير در دوربين هاي آنالوگ سنتي (تيوي لايني) و پر هزينه بودن سيستم هاي تحت شبکه اين خلا در بازار سيستم هاي مداربسته براي يک سيستم ارزان قيمت و با کيفيت ايجاد شده بود. تکنولوژي هاي آنالوگ نسل جديد با اين هدف به بازار عرضهشدند تا امکان افزايش کيفيت تصوير را در يک سيستم ارزان قيمت به وجود آورند. اين دوربين ها همچنين به نحوي توليد شدند تا بتوانند دقيقا با بستر سيستم هاي آنالوگ سنتي هم خواني داشته باشند و از اين طريق امکان ارتقاي سيستم هاي آنالوگ را به سادگي فراهم کنند.
اصول کار سيستم هاي آنالوگ نسل جديد به چه صورت است؟

اصول کار اين سيستم تقريبا مشابه است. در دوربين از يک چيپ کد گذاري براي تبديل اطلاعات ديجيتال به اطلاعات آنالوگ با تکنولوژي مربوطه استفاده مي شود. اطلاعات به صورت سيگنال آنالوگ براي دستگاه DVR ارسال شده و در دستگاه توسط دکودر مجددا به اطلاعات ديجيتال تبديل مي شود و در نهايت براي پخش با بازبيني مورد استفاده قرار مي گيرد. از انجايي که هر تکنولوژي به روش مختص به خود تصاوير را کد گذاري مي کند امکان ارتباط بين تجهيزات ساخته شده با اين تکنولوژي ها ممکن نخواهد بود.
چه تکنولوژي هايي شامل تکنولوژي هاي جديد آنالوگ مي شوند؟


    AHD: يک تکنولوژي با استاندارد آزاد است. بيشتر توسط شرکتهاي کوچک و کارگاه هاي توليد کننده دوربين مداربسته  مورد استفاده قرار مي گيرد. بيشتر دوربين هاي متفرقه با اين تکنولوژي عرضه مي شوند.
    HDCVI: تنها در انحصار شرکت Dahua ست. شرکت داهوآ تا به حال دو نسل از اين تکنولوژي را معرفي کرده است.
    HDTVI: يک تکنولوژي آزاد است که توسط دسته اي شرکت ها از جمله شرکت Hikvision براي توليد تجهيزات Turbo Hd اين شرکت مورد استفاده قرار مي گيرد.

چرا دوربين هاي HD-SDI در بين تکنولوژي هاي آنالوگ جديد قرار نمي گيرند؟

تکنولوژي HD-SDI در واقع در بين سيستم هاي ديجيتال طبقه بندي مي شود. تکنولوژي HD-SDI امکان انتقال اطلاعات ديجيتال به صورت سريال را ايجاد مي کند. با وجود اينکه مي توان از بستر آنالوگ براي انتقال تصاوير در اين تکنولوژي استفاده کرد اما در واقع بيشتر به تکنولوژي IP نزديک است.