تاریخچه درب اتوماتیک چیست

درب هاي اتوماتيک يا خودکار از آن دسته از درها هستند که باز و بسته ‌شدنشان ديگر به صورت دستي نيست و به صورت خودکار انجام ميشود يعني نيازي به دخالت مستقيم انسان براي به حرکت دراوردن اين درب ها نيست.
نسل ابتدايي از درب هاي اتوماتيک و خودکار اولين مرتبه بوسيله ي دانش آموز اوهايير امريکايي اختراع شد .
برخي ميگويند ايده ي آن ابداع از تبديل انرژي بخار و استفاده کردن از خواص هوا به انرژي حرکتي است . اين نوع از درب ها داراي مزيت هاي زيادي هستند که از آن جمله ميتوان به استفاده آسان ‌تر از اين درب ها اشاره کرد يعني براي ورود و خروج افراد درب هاي اتوماتيک راحت تر هستند مخصوصا اگر افراد شامل ناتوانان ، مسن و يا افراد معلول باشند . نصب درب اتوماتيک
فرض کنيد درب هاي اتوماتيک را در محل هايي که پررفت و امد هستند نصب کرده باشند در نتيجه در اين رفت‌ وآمد ها مي‌توان مصرف انرژي را کاهش داد و در مصرف انرژي صرفه جويي کرد .
همچنين مي‌توانيم سرعت باز و بسته شدن درب ها را تنظيم کنيم و اين کار را با توجه به محل نصب درب اتوماتيک ، افرادي که تردد دارند ، يا ساعات شبانه‌روز انجام ميدهند .
انسان ها از علم استفاده مي کنند تا به آسايش بيشتري دسترسي پيدا کنند و کارهايشان را راحت تر از قبل انجام دهند . آنها هرگاه نيازي را در زندگي خود حس کنند به دنبالش رفته و راه حلش را پيدا خواهند کرد . همواره انسان ها بدنبال آرامش بيشتر در زندگي خود هستند و براي آنها مبحثي مثل امنيت و آرامش در محل زندگيشان اهميت بالايي دارد که هرچه علم پيشرفت کند انتظار انان هم براي تاميت آسايش و امنيتشان افزايش پيدا ميکند .


پس ميتوان گفت درب اتوماتيک هم براي تامين آسايش افراد ابداع شده است تا با کمترين انرژي عمل رفت و امد انجام پذيرد . درب هاي اتوماتيک انواع مختلفي دارند که اولين سري از درب هاي اتوماتيک نوع هيدروليکي بودند اما به علت جديد بودن اين صنعت هزينه تهيه کردن اين دربها بسيار گران بود و به علت اين گراني همه ي افراد قادر به تهيه و استفاده از اين درها نبودند و فقط قشر خاصي که وضع مالي خوبي داشتند ميتوانستند از اين درها در ساختمان هاي خود استفاده کنند .
بنابراين اين درب ها آنطور که بايد مورد توجه همه قرار نگرفت .
اما کم کم و با گذشت زمان و گسترده شدن اين صنعت و افزايش يافتن شرکتهايي که درب اتوماتيک توليد کردند ، رقابت در بين شرکتهاي مختلف زياد شد و در نتيجه قيمت تمام شده ي اين محصول کاهش چشم گيري داشت و اين امر باعث شد تا درب اتوماتيک در اختيارعموم مردم قرار بگيرد .
بعد از نوع هيدروليکي ، درب هاي اتوماتيک الکترومکانيک در بازار فروش عرضه شدند و در اختيار افراد قرار گرفتند وبسيار مورد استقبال قرار گرفتند .
تاريخچه استفاده از درب اتوماتيک در ايران :
در ايران دربهاي اتوماتيکي که تهيه و توليد ميشد صنعتي بودند و از نيروي باد استفاده مي شد تا درب باز و بسته شود که اصطلاحا پنوماتيک ناميده ميشدند .
درب هاي اتوماتيک از نوع پنوماتيک تا 1387 در طيف بالايي تهيه و مورد استفاده قرار مي گرفتند . در ابتدا که ساخت درب هاي اتوماتيک بسيار هزينه بر بود و قيمت درب ها بالا تمام ميشد آنها جزء کالاهاي بسيار لوکس بودند که هرکسي توان استفاده کردن از آنها را نداشت ولي بعدا با ورود سيستمهاي الکترومکانيک به بازار ايران ، بازار رقابت در اين محصول شکل خود را پيدا کرد و هر چه رقابت ها بين شرکت هاي مختلف افزايش پيدا کرد قيمت در دربهاي اتوماتيک کاهش پيدا کرد و در زمان حال بيشتر خانه ها و ساختمان هاي در حال ساخت در ايران از اين سيستم براي افزايش آسايش و آرامش و امنيت خود استفاده مي کنند .