آموزش نصب دستگاه NVR

دستگاه NVR در واقع نقشي کامل مشابه با DVR را در دوربين مداربسته شبکه بازي مي کند. با توجه به ساختار سيستم مداربسته شبکه، طريقه نصب دستگاه NVR با DVR تاحدي متفاوت است. در اين مطلب روش نصب اين دستگاه را به صورت گام به گام آموزش مي دهيم.


پيش از نصب بايد بدانيد

ساختار سيستم هاي تحت شبکه با سيستم آنالوگ تا حد زيادي متفاوت است. از اين رو شايد دستگاه NVR در ابتدا براي شما گيج کننده به نظر برسد.

    در سيستم شبکه الزامي براي اتصال مستقيم تمامي دوربين ها به دستگاه NVR وجود ندارد.
    سوئيچ هاي شبکه يا هاب سوئيچ ها ميتوانند مانند انشعاب در سيستم شبکه عمل کنند و چند وسيله را در شبکه به هم متصل کنند.
    دستگاه NVR شما الزاما به اندازه تعداد دوربين هاي قابل پشتيباني ورودي ندارد. ممکن است يک دستگاه 32 کانال تنها يک ورودي داشته باشد. در اين صورت بايد دوربين مدار بسته را از طريق يک سوئيچ به دستگاه NVR متصل کرد.
    دستگاه NVR ميتواند داراي ورودي هاي POE باشد به اين معنا که کابل شبکه به صورت همزمان وسيله ارسال اطلاعات و تغذيه دوربين را برعهده مي گيرد.
    براي تغذيه POE دوربين ها حتما توجه کنيد که خود دوربين نيز از تکنولوژي POE پشتيباني کند.
    سعي کنيد تا جاي ممکن دستگاه NVR و دوربين مداربسته را از يک برند انتخاب کنيد. در صورتي که اين امکان وجود نداشت دوربين ها و دستگاه حتما بايد استاندارد ONVIF را پشتيباني کنند.
    پيش از نصب دستگاه NVR بايد کمي اطلاعات در رابطه با اصول شبکه هاي کامپيوتري و اصطلاحات اصلي آن (مانند آدرس IP، هم رنج کردن دستگاه ها در شبکه و …) به دست آوريد.

آشنايي با ورودي/خروجي هاي دستگاه

آموزش نصب دستگاه NVR

    ورودي/خروجي شبکه: از آن براي اتصال دستگاه به شبکه داخلي، مودم، سوئيچ و … استفاده ميشود.
    RS485: يک پورت سريال است که معمولا براي گردش دوربين هاي گردان از آن استفاده مي شود.
    ورودي تغذيه دستگاه: از طريق اين ورودي دستگاه به برق شهر متصل مي شود.
    کليد روشن و خاموش دستگاه
    رابط USB دستگاه: براي اتصال مووس يا فلش درايو (جهت گرفتن پشتيبان از تصاوير) مورد استفاده قرار مي گيرد.
    پيچ زمين کردن بدنه دستگاه
    خروجي HDMI: براي اتصال دستگاه به تلويزيون با مانيتور از طريق کابل HDMI
    خروجي VGA: براي اتصال دستگاه به مانيتور از طريق کابل VGA
    ورودي آنالوگ صدا: براي اتصال ميکروفن به دستگاه
    خروجي آنالوگ صدا: براي اتصال بندگو به دستگاه
    ورودي هاي POE دوربين: براي اتصال و تغذيه دوربين ها (اين وروديها تنها بر روي دستگاه هاي POE وجود دارند.)

 
مراحل نصب

    پيش از نصب دستگاه NVR را باز کنيد و هارد ديسک را داخل آن نصب کنيد. نصب هارد بسيار ساده است. کافيست سوکت SATA و تغذيه را از روي برد به هارد متصل کنيد و هارد را به دستگاه پيچ کنيد.
    در ابتدا به دستگاه NVR و دوربين مداربسته توجه کنيد. اگر هر دو دستگاه از فن آوري POE پشتيباني مي کردند نيازي به آداپتور ندارد. در غير اين صورت براي روشن کردن دوربين يک آداپتور مناسب تهيه کنيد.
    دستگاه را روشن کنيد و نمايشگر و موس را به آن متصل کنيد تا امکان تنظيم دستگاه براي شما فراهم شود. (امکان تنظيم اوليه از طريق کامپيوتر)
    دوربين را از طريق کابل شبکه به دستگاه NVR متصل کنيد. در صورتي که دستگاه شما POE باشد تعداد ورودي هاي آن زياد است و دوربين ها را به صورت مستقيم به هر ورودي وصل مي کنيد. در غير اين صورت احتمالا يک يا دو ورودي داريد که تجهيزات بايد از طريق سوئيچ به دستگاه متصل شود.
    بعد از وصل شدن دوربين به دستگاه به منوي Camera يا Add Camera در دستگاه مراجعه کنيد. در اين قسمت ميتوانيد مشخصات دوربين خود را ببنيد. در اين قسمت گزينه Add Camera را انتخاب کنيد.
    در صورتي که در اين قسمت نتوانستيد دوربين ها را اضافه کنيد احتمالا دوربين ها و دستگاه NVR در يک رنج IP قرار ندارد. براي هم رنج کردن آدرس IP دوربين هاي با دستگاه بايد سه بخش اول از آدرس ها را يکي کنيد. براي مثال آدرس 192.168.1.50 و 192.168.1.21 هم رنج هستند اما دو آدرس 192.168.1.50 و 192.168.6.50 با هم هم رنج نيستند.
    بعد از هم رنج کردن IPها دوباره به قسمت Add Camera رفته و دوربين ها را اضافه کنيد.
    بعد از اضافه کردن دوربين ها تصاوير براي شما قابل ديدن خواهد بود.
    وارد منوي هارد يا HDD دستگاه شويد و هارد را فرمت کنيد تا اماده ضبط شود.