چطور یک دوربین مداربسته مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب دوربين مناسب براي کاربرد هاي مختلف يکي از مهمترين بخش هاي نصب و راه اندازي سيستم هاي مداربسته است. در انتخاب دوربين بايد نکات مختلفي را مد نظر قرار داد. در اين مقاله به کاربرد انواع مختلف دوربين اشاره شده تا نصاب ها يا کاربران آشنايي اوليه با آنها داشته باشند.

انواع دوربين هاي رايج آنالوگ:

· دوربين هاي دام

· دوربين هاي باکس (بدون لنز)

· دوربين هاي بولت

· دوربين هاي پين هول (دوربين مينياتوري)

· دوربين هاي PTZ (اسپيد دام)

· دوربين هاي اري (زاويه بسته)

دوربين هاي دام (Dome Camera): قاب دوربين هاي دام معمولا از جنس پلاستيک است. اين دوربين هاي با هدف استفاده در مکان هاي اداري و مسکوني مسقف طراحي شده اند. کيفيت تصوير اين دوربين ها معمولا متوسط است و بهاي مناسب آنها کابرد آنها را به شدت گسترده کرده است. لنز اين دوربين ها معمولا به صورت فيکس 3.6 ميليمتر طراحي شده است. چنين لنزي مي تواند يک تصوير مناسب از يک اتاق را به شرط نصب در گوشه اتاق براي شما ايجاد کند.

يکي از قابليت هاي ديگر دوربين هاي دام مشکل بودن مشاهده زاويه ديد دوربين است. اين قابليت مي تواند يک نکته بسيار مثبت براي دوربين هاي نصب شده با اهداف امنيتي باشد.

استفاده از دوربين هاي دام قاب فلزي زياد رايج نيست. از اين جهت معمولا از دوربين هاي دام براي کاربردهاي صنعتي استفاده نمي شود.

شايد در ابتدا اين تصور ايجاد شود که تفاوت قيمتي بين دوربين هاي دام عادي با دوربين هاي دام ديد در شب وجود دارد. حداقل در مورد دوربين هاي چيني اين تقاوت آنقدر اندک است که استفاده از دوربين هاي دام عادي را تا حد زيادي کم کرده است. از طرف ديگر دوربين هاي دام ديد در شب امکان استفاده از دوربين با کاربردهاي امنيتي را نيز ايجاد مي کنند چون در صورت وجود حرکت در طول شب نيز دوربين ضبط تصوير خواهد داشت.

دوربين هاي باکس (Box Camera): دوربين هاي باکس دوربين هاي با کيفيت تصوير متوسط به بالا هستند. اين دوربين ها عموما فاقد لنز هستند و بايد با توجه به کاربرد دوربين لنز مناسبي را براي آن انتخاب کنيد. دوربين هاي باکس براي نصب داخلي طراحي شده اند اما در صورت نياز به نصب خارجي مي توانيد با نصب يک قاب (کاور) فلزي يا کامپوزيتي و قرار دادن دوربين در آن از اين دوربين ها در مکان هاي مختلف استفاده کنيد.

براي استفاده از اين دوربين هاي به صورت ديد در شب بايد از لامپ هاي اينفرارد جداگانه استفاده کنيد. قبلا در مورد حداقل نور مورد نياز براي تشکيل تصاوير صحبت کرده بوديم. بايد بدانيد که حداقل نور مورد نياز براي دوربين هاي باکس به نسبت کمتر از بقيه دوربين هاست از اين جهت اين دوربين ها ديد بهتري را در شب بريا شما ايجاد خواهند کرد.

دوربين هاي بولت (Bullet Camera): دوربين هاي بولت دوربين هايي هستند که با هدف استفاده در مکان هاي غير مسقف طراحي شده اند. اين دوربين هاي در دو نوع با لنز ثابت و با لنز وريفوکال ساخته مي شوند اما امکان نصب لنز خارجي ندارند. در موقع خريد چنين دوربين هايي بايد حتما به اندازه لنز دوربين توجه کنيد.

در صورتي که نياز به گرفتن يک تصوير از فاصله زياد دارد از لنزي با فاصله کانوني بالا استفاده کنيد تا تصوير دوربين براي گرفتن محيط اطراف به هدر نرود.

دوربين هاي بولت معمولا با يک قاب فلزي ساخته مي شوند و قاب آنها طوري است که امکان ورود باران به داخل قاب يا خيس شدن شيشه دوربين را به حداقل برساند. در صورت نياز امکان باز کردن سايه بان دوربين نيز وجود دارد.

توجه داشته باشيد که براي نصب اين دوربين هاي بايد از يک پايه مناسب استفاده کنيد. معمولا دوربين به همراه يک پايه چندکاره عرضه مي شود.

دوربين هاي مينياتوري (Miniature Camera): دوربين هاي مينياتوري با هدف ايجاد امکان نظارت غير محسوس طراحي شده اند. استفاده از اين دوربين ها به صورتي که امکان ديدن وجود داشته باشد در واقع فلسفه وجودي اين دوربين هاي را از بين مي برد. در صورتي که مي خواهيد از يک دوربين ارزان براي نظارت محسوس استفاده کنيد بهتر است به جاي دوربين مينياتوري از دروبين هاي دام استفاده کنيد.

کيفيت تصوير اين دوربين ها عموما ضعيف تا متوسط است. اين دوربين ها عموما داراي يک لنز فيکس هستند و طوري طراحي شده اند که بتوان آنها را به راحتي در يک محيط کوچک جاي داد. اين دوربين ها قابليت ديد در شب ندارند گرچه ممکن است با اضافه کردن LEDهاي مادون قرمز تصويري با کيفيت پايين به شما بدهند.

دوربين هاي PTZ: دوربين هاي PTZ داراي امکان کنترل کامل از راه دور هستند. اين کنترل شامل ميزان زوم و زاويه ديد دوربين خواهد شد. فوکوس اين دوربين ها به صورت اتوماتيک پس از حرکت تنظيم مي شود. ميزان زوم و زاويه حرکت اين دوربين ها براي مدل هاي مختلف و با توجه به کاربردهاي مختلف متفاوت است.

توجه داشته باشيد که دوربين هاي PTZ با قابليت زوم زياد (بالاي 20X) معمولا براي استفاده در مکان هاي بزرگ مثل سوله ها ساخته شده اند. استفاده از يک دوربين با قابليت زوم در يک اتاق کوچک در واقع چيزي جز هدر دادن پول نيست. قيمت دوربين هاي PTZ استفاده از آنها را تا حد زيادي محدود کرده است.

يکي از خصوصيات ديگر اين دوربين ها امکان تعريف کردن پري ست (Preset) براي دوربين است. پري ست در واقع نقاطي هستند که ديدن انها براي شما داراي اهميت است. براي مثال در يک کارگاه شما مي توانيد زاويه ديد دوربين را براي ديد هر ميز کار به صورت يک پري ست تعريف کرده و سپس تنها با وارد کردن عدد پري ست دوربين به طور خودکار ميز کار مربوطه را نشان خواهد داد.

دوربين هاي اري (Array Camera): اين دروبين هاي به صورت تخصصي با هدف ديدن با يک زاويه محدود طراحي شده اند. فاصله کانوني اين دوربين هاي معمولا بالاي 8 ميليمتر است و در وصورت ديد در شب بودن LEDهاي ديد در شب آنها طوري طراحي شده اند که اشعه مادون قرمز را به صورت يک طيف فشرده تنها در جهت ديد دوربين منتشر کنند.

در صورت نياز به استفاده از دوربين مدار بسته در يک مکان دور و زاويه ديد محدود مي توانيد از اين دوربين ها استفاده کنيد.