دوربین مداربسته AHD چیست؟

اصطلاح دوربين مداربسته AHD يا AHD CCTV به اصطلاح انگليسي Analog High Definition CCTV به معناي دوربين مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا اشاره مي کند. همانطور که ميدانيد در دوربين هاي آنالوگ سنتي (دوربين آنالوگ تيوي لايني) روزولشن تصوير يکي از بزرگترين نقاط ضعف اين دوربين هاي بود و براي جبران اين نقطه ضعف تکنولوژي هاي جديدي در سيستم هاي مداربسته آنالوگ ايجاد شدند که يکي از آنها تکنولوژي AHD است.
اساس کار تکنولوژي AHD چيست؟

اساس کار تکنولوژي AHD بر پايه انتقال تصاوير دوربين هاي مدار بسته بر مبناي سيستم هاي تلويزيوني ديجيتال (DTV) است. در اين تکنولوژي اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پيدا مي کنند اما نوع کد گذاري آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بيشتر و در نتيجه گرفتن تصاوير با روزولشن بالاتر را ايجاد مي کند. کد گذاري دوربين توسط چيپ AHD TX انجام مي شود. اين چيپ اطلاعات ديجيتال را از دوربين دريافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاري مي کند. در سمت DVR نيز چيپ AHD RX اطلاعات کد گذاري شده را دريافت کرده و آنها را مجدد به صورت ديجيتال براي ضبط در خواهد آورد.
روزولشن تصوير در دوربين هاي مداربسته AHD

دوربين هاي AHD نسل اول تنها با روزولشن 1 مگا پيکسل (720P) توليد مي شدند اما نسل دوم اين تکنولوژي امکان توليد دوربين هاي AHD با روزولشن 2مگا پيکسل (1080P) را ايجاد کرد. متاسفانه نسل اول و دوم اين دوربين هاي با هم از نظر کد گذاري هم خواني ندارند و امکان استفاده همزمان از آنها وجود ندارد. در حال حاضر و با توجه به تکنولوژي موجود امکان توليد دوربين هاي AHD با روزولشن بالاتر از 2 مگا پيکسلي وجود ندارد و اين موضوع نيز بعيد به نظر مي رسد.
رزولوشن-تصوير-دوربين-مداربسته,,مقايسه روزولشن هاي متفاوت تصوير دوربين مداربسته
مقايسه رزولوشن هاي تصوير سيستم مداربسته
کابل مورد استفاده و محدوديت طول کابل کشي

يکي از بزرگترين نقاط قوت دوربين هاي AHD محدوديت و حساسيت پايين آنها در رابطه با طول و کيفيت کابل مصرفي است. با استفاده از کابل هاي RG59 عادي امکان انتقال سيگنال دوربين AHD تا 500 متري به راحتي ميسر است. کابل RG60 مي تواند اين مسافت را به 1000 متر نيز برساند. تکنولوژي AHD همچنين حساسيت بسيار کمي نسبت به کيفيت کابل مصرفي دارد.
آيا امکان نصب دوربين هاي تيوي لايني به DVRهاي AHD وجود دارد؟

بله، بيشتر DVRهاي AHD دوربين هاي تيوي لايني را پشتيباني مي کنند. اين دستگاه ها در بيشتر موارد حتي دوربين هاي تحت شبکه را نيز در تعداد و روزولشن محدود پشتيباني مي کنند. توجه داشته باشيد که DVRهاي AHD به هيچ عنوان امکان پشتيباني از دوربين هاي HDSDI، HDTVI و HDCVI را ندارند.
قيمت و هزينه دوربين هاي AHD

دوربين هاي AHD در مقايسه با دوربين هاي شبکه بسيار مرغون به صرفه هستند. قيمت اين تجهيزات بيشتر به دستگاه هاي آنالوگ نزديک است تا دوربين هاي شبکه. اين موضوع استفاده از دوربين هاي آنالوگ سنتي را روز به روز کمتر کرده است.