دوربین مداربسته Wifi چیست؟

دوربين هاي مداربسته wifi شاخه اي از دوربين هاي مداربسته بيسيم هستند. اين دوربين ها از طريق شبکه هاي بيسيم wifi تصاوير دوربين ها را براي شما ارسال مي کنند. در اين مطلب بيشتر با اين نوع از دوربين هاي مداربسته آشنا مي شويم.

شبکه هاي wifi چه تفاوتي با ديگر شبکه هاي بي سيم دارند؟
همه شبکه هاي بيسيم از طريق امواج راديويي اطلاعات را ارسال و دريافت مي کنند. اين ارسال در يک فرکانس خاص صورت مي گيرد که معمولا 2.4 مگا هرتز يا 5.8 مگا هرتز است.
در شبکه هاي wifi ارسال اطلاعات راديويي تحت پروتکل هاي استاندارد wifi صورت مي گيرد که گذشته از ايجاد امينيت بيشتر، از به وجود امدن تداخل در رويه ارسال اطلاعات جلوگيري مي کند. به صورت کلي استفاده از شبکه هاي Wifi از بسياري جهات بهتر از استفاده از شبکه هاي راديويي آنالوگ است.

دوربين هاي wifi چطور کار ميکنند؟
اولين نکته در رابطه با دوربين هاي مداربسته wifi اين است که اين دوربين ها به صورت عمومي دوربين هاي تحت شبکه هستند. دوربين هاي مداربسته آنالوگ به صورت کلي امکان استفاده از قابليت wifi را ندارند. نصب دوربين مداربسته
دوربين هاي تحت شبکه wifi دقيقا مانند يک دوربين شبکه عادي عمل مي کنند که به يک فرستنده wifi داخلي متصل شده است.
در صورت نداشتن wifi بر روي دوربين چطور مي توان دوربين را بي سيم کرد؟

شما مي توانيد دوربين مداربسته شبکه خود را به طور مستقيم به يک اکسزپوينت (access point) متصل کنيد و از طريق اکسزپوينت يک شبکه بي سيم بسازيد.

چطور تصاوير دوربين ها را دريافت کنم؟
در صورتي که از لپ تاپ براي ديدن تصاوير استفاده مي کنيد دسترسي به دوربين ها بسيار ساده است. کافيست انها را به صورت بيسيم در شبکه wifi شناسايي کرده و تصاوير انها را بر روي نرم افزار دوربين هاي شبکه ببينيد.
در صورت استفاده از سرور يا NVR بايد براي دريافت اطلاعات دوربين ها از يک اسکز پوينت استفاده کنيد. اکسزپوينت مانند يک سوئيچ بي سيم اطلاعات را از چند دستگاه دريافت کرده و به دستگاه ضبط کننده انتقال مي دهد.

پهناي باند در شبکه هاي بي سيم
يکي از مشکلات بزرگ شبکه هاي مداربسته بي سيم پهناي باند محدود انهاست. بيشتر دوربين هاي مداربسته wifi در بهترين حالت از ريت ارتباط 11n پشتيباني مي کنند که امکان ارسال اطلاعات تا 150Mbs را به شما مي دهد. بنابراين استفاده از شبکه بي سيم براي اتصال تعداد زيادي دوربين و يا اتصال تعدادي دوربين با رزولوشن بسيار بالا بسيار مشکل خواهد بود. (براي محاسبه پهناي باند دوربين مداربسته شبکه خود به اين صفحه مراجعه کنيد)
براي رفع اين مشکل مي توان شبکه هاي بي سيم را به صورت ترکيبي از چند شبکه بي سيم که به وسيله يک شبکه کابلي به هم متصل شده اند طراحي کرد.

برد ارسال دوربين مداربسته wifi
فرمول يا روش خاصي براي به دست اوردن برد ارسال اطلاعات در سيستم هاي Wifi به ويژه در ميحطهاي داخلي وجود ندارد. اما شرکت هاي توليد کننده دوربين ها مداربسته رنجي تجربي را براي دوربين هاي ارائه مي کنند. معمولا دوربين هاي wifi در محيطهاي داخلي بردي بين 20 تا 50 متر و در محيطهاي خارجي بردي بين 100 تا 200 متر دارند. البته شرايط محل نصب تاثير بسيار زيادي در ميزان برد اين دروبين ها دارد. پس در زمان نصب سعي کنيد هميشه دوربين را در فاصله اي به مراتب نزديک تر از برد مفيد آن نصب کنيد.
تارتن