دوربین

دوربين‌هاي قديمي مدار بسته داراي چهره خيلي صنعتي هستند و از اين رو بسياري استفاده از آنها را در مصارف تجاري-اداري مناسب نمي‌دانند.

اين شکل قديمي درواقع يک قاب است که دوربين را خشک نگه مي‌دارد از بالا رفتن حرارت از حد مجاز دوربين جلوگيري مي‌کند. تجهيزات متعادل کننده هوايي که در دوربين مورد استفاده قرار مي‌گيرند همچنين موجب متعادل شدن چگالي هواي داخل قاب و جلوگيري از جمع شدن بخار در آن مي‌شوند. اين نوع از دوربين‌هاي نيز معمولا بدون لنز ساخته مي‌شوند و با توجه به ميزان مورد نياز فاصله کانوني و ميدان ديد مي‌توانيد لنز مورد نياز براي دوربين را انتخاب کنيد. پايه گردان و لنزهاي زوم دار نيز به مشاهده کننده اين امکان را مي‌دهند تا هدفي را دنبال کند يا آن را از نزديک مشاهده کند.

خوشبختانه براي آن دسته از افرادي که بيشتر اقتصادي فکر مي‌کنند امروزه اين امکان فراهم شده تا از دوربين‌هاي ارزان‌تري استفاده کنند. دو نوع دوربين مدار بسته وجود دارد که در اين کاربردها مناسب است: دوربين‌هاي CCD و دوربين‌هاي CMOS. دوربين‌ها مبتني بر CMOS نسبت به نوع ديگر داراي قيمت ارزان‌تري هستند اما کيفيت و وضوح تصوير آنها در مقايسه با دوربين‌هاي CCD پايين‌تر است.

دوربين‌هاي که با نام دوربين‌هاي بالت (bullet cameras) يا دوربين‌هاي فشنگي عرضه مي‌شوند طوري طراحي شدند تا از ورود آب به داخل دوربين جلوگيري شود. اين طراحي اين امکان را به اين دوربين‌ها مي‌دهد تا بتوانند به طور دائم در عمقي مشخص از آب دوام بياورند. دوربين‌هاي فشگني نياز به گرم‌کن ندارند و اندازه کوچکشان اين امکان را فراهم مي‌کند تا در برخي کاربردهاي تجاري مسکوني يا اداري از آنها استفاده کرد. متاسفانه اين دوربين‌ها به علت مهرو موم شدن هيچ گونه امکان تنظيم را به استفاده کننده نمي‌دهند. بيشتر اين دوربين‌ها از لنز 3.6 ميليمتر استفاده مي‌کنند که زاويه ديدي برابر 72 درجه را فراهم مي‌کند که براي بسياري از کاربردهاي داخلي مناسب است.

انتخاب مشخصات دوربين

دوتا از مهمترين معيارهاي عملکرد دوربين وضوح و حساسيت آن هستند. معيارهاي بعدي نيز رنگي يا غيررنگي بودن و استفاده داخلي يا خارجي هستند.

حساسيت دوربين در واقع قابليت تشخيص نورهاي مختلف براي دوربين است و وضوح يا رزوليشن مشخص کننده ميزان توانايي دوربين در نمايش جزييات است.

وضوح دوربين

وضوح براي يک دوربين مداربسته عبارت است تعداد تي وي لاين‌هايي (TV line) که دوربين در يک تصوير نمايش مي‌دهد. براي مثال يک دوربين KT&C تک رنگ فشنگي با 420 TVL مشخص شده و دوربين رنگي همان مدل داراي وضوح 380 TVL است. به طور کلي هرچه ميزان اين TVL بيشتر باشد وضوح دوربين بالاتر خواهد بود. دوربين‌هاي با وضوح بالاتر از 500 معمولا در کاربردهاي خاص مورد استفاده قرار مي‌گيرند. براي مثال خواندن پلاک خودرويي که با سرعت بالا در حال حرکت است نيازمند دوربيني با کيفيت بالاست. اما احتمالا با دوربيني با وضوح 380 خواهيد توانست پلاک خودرويي را که متوقف شده را بخوانيد. معمولا کيفيت تصوير در دوربين‌هاي مبتني بر CMOS نسبت به دوربين‌هاي CCD پايين تر است. استفاده از دوربين‌هاي CMOS در وضوح کمتر از 300 امکان تشخيص تصاوير را مشکل مي‌کند. همچنين وضوح دوربين مي‌تواند به ميزان نور محل نيز وابسته باشد.

سطوح نور

انتخاب دوربيني که بتواند در شرايط کم نور نيز به خوبي کار کند بسيار مهم است. حداقل‌ روشنايي لازم براي عملکرد دوربين را معمولا به واحد لوکس بر روي آن ذکر مي‌کنند. اگر با واحد لوکس براي اندازه گيري نور اشنايي نداريد به طور خلاصه به ميزان نور در برخي مکان‌ها مي‌پردازيم.

سطوح نمونه نور به اين صورت هستند:

نور کامل خورشيد در تابستان: 50000 لوکس

نور گرفته روز: 10000 لوکس

نور استاندارد محيط‌هاي 500 لوکس

سپيده دم يا غروب: 1-10 لوکس

نور استاندارد خيابان‌هاي اصلي: 30 لوکس

نور استاندارد خيابان فرعي: 10 لوکس

بايد توجه داشت که در مناطقي که داراي محدوديت‌هاي نوري هستند انتخاب هر دوربيني که مي‌تواند تصوير را نشان دهد به هيچ عنوان مناسب نخواهد بود بلکه اصل طلايي براي انتخاب دوربين مناسب در نور کم اين نيست که دوربيني را انتخاب کنيم حداقل نور ذکر شده براي آن حداقل يک دهم نور محل مورد نظر باشد. بايد توجه داشته باشيد که بيشتر دوربين‌ها مي‌توانند در محيط‌هايي که نور زيادي دارند نيز به خوبي کار کنند (البته به شرطي که منبع نور به طور مستقيم در ديد دوربين نباشد) ولي مشکل بزرگ زماني خواهد بود که دوربين نور کافي را براي تشکيل تصوير دريافت نمي‌کند.

حساسيت دوربين‌هاي پنهان با لنزهاي پين هول (pin hole) مقدار 0.1 لوکس ذکر مي‌شود و در اين صورت اين دوربين بايد بتواند با نوري برابر ربع نور مهتاب کار کند اما واقعيت اين است که اين دوربين‌ها داراي يک ضريب دهانه با مقدار تقريبي 4 نيز هستند بنابراين اين دوربين‌ها حداقل به نور تقريبي 1 لوکس براي تشکيل تصوير نياز دارند پس توجه داشته باشيد که مقدار نور لازم براي دوربين هميشه بيشتر از حداقل ميزان ذکر شده بر روي دوربين است.