دوربین مداربسته HD-SDI

تکنولوژي دوربين مداربسته HD-SDI يکي از تکنولوژي هاي مورد استفاده براي انتقال تصاوير دوربين هاي مداربسته است. اين تکنولوژي در کنار تکنولوژي هاي AHD، IP، HDCVI و HDTVI يکي از روش هاي انتقال با کيفيت تصاوير مداربسته است.

    1 تکنولوژي HD-SDI چگونه به وجود آمد؟
    2 تکنولوژي HD-SDI چطور کار مي کند؟
    3 نقاط قوت و ضعف اين تکنولوژي نسبت به تکنولوژي هاي مشابه در چيست؟
    4 جدول مقايسه نسل هاي مختلف تکنولوژي SDI
    5 مطالب مرتبط
    6 لينک هاي مفيد

تکنولوژي HD-SDI چگونه به وجود آمد؟

تکنولوژي HD-SDI يکي از زير شاخه هاي تکنولوژي SDI است که اولين بار در سال 1998 براي انتقال تصاوير با کيفيت HD و Full HD مورد استفاده قرار گرفت. اين تکنولوژي اولين بار در سال 2010 براي دوربين هاي مداربسته به کار گرفته شد و امکان انتقال تصاوير با کيفيت بالا براي دوربين مداربسته را به وجود آورد.
تکنولوژي HD-SDI چطور کار مي کند؟

تکنولوژي SDI يک تکنولوژي ديجيتال و سريال است. در دوربين هاي IP اطلاعات ديجيتال به صورت موازي از طريق چندين رشته سيم به هم تابيده انتقال پيدا مي کنند، در سيستم HDSDI هم اطلاعات به صورت ديجيتال انتقال مي يابند اما اين انتقال به صورت سري انجام مي شود و در نتيجه مي توان از کابل کواکسيال نيز براي انتقال اطلاعات استفاده کرد. از انجايي که اطلاعات به صورت ديجيتال در اين تکنولوژي انتقال پيدا مي کند و هيچ تبديلي روي آن صورت نمي گيرد سيستم HDSDI يکي از با کيفيت ترين تکنولوژي هاي انتقال تصوير است.
نقاط قوت و ضعف اين تکنولوژي نسبت به تکنولوژي هاي مشابه در چيست؟

سيستم HDSDI در واقع از خانواده سيستم هاي آنالوگ HD نيست. اين سيستم به مراتب به سيستم IP نزديک تر است اما از انجايي که از بستر کواکسيال براي انتقال اطلاعات در آن استفاده مي شود بسياري آن را در بين تکنولوژي هاي آنالوگ HD طبقه بندي ميکنند.

بزرگترين نقطه قوت سيستم HDSDI کيفيت تصوير بالاي در اين سيستم است. ميتوان گفت اين تکنولوژي بالاترين کيفيت را در بين تمامي تکنولوژي هاي HD موجود داراست. در مقابل اما سيستم HDSDI تا حد زيادي حساس به کيفيت کابل و اتصالات است و بيشترين طول کابل کشي حتي با استفاده از بهترين کيفيت کابل نيز براي اين تکنولوژي کمتر از 300 متر است. عيب يابي تجهيزات در اين سيستم نيز نسبت به تکنولوژي هاي آنالوگ HD ديگر به مراتب پيچيده تر است و البته قيمت آن امکان رقابت را از اين سيستم تا حد زيادي گرفته. از همين رو رشد استفاده از دوربين هاي HDSDI پس از مدت کوتاهي از معرفي آنها متوقف شد و در حال حاضر در کاربري هاي تخصصي تر مورد استفاده قرار مي گيرند.