7 اشتباه رایج در طراحی و خرید سیستم مداربسته

در اين مطلب به رايجترين اشتباهات طراحان و خريداران سيستم هاي مداربسته اشاره مي کنيم. برخي از اين اشتباهات کمتر و برخي بيشتر رايج هستند. در صورتي که شما نيز در طراحي خود اين اشتباهات را مرتکب مي شويد بهتر است در نحوه طراحي خود تجديد نظر کنيد.

اشتباه اول
استفاده از دوربين گردان يا اسپيددام براي اهداف امنيتي يا بدون اپراتور: دوربين هاي گردان با هدف کاربري نظارتي کنترل شده طراحي شده اند. اين بدين معناست که اولا استفاده از اين دوربين مداربسته در کاربري هاي امنيتي اصلا مفيد نخواهد بود، چراکه دوربين در هر لحظه تنها يک زاويه خاص را مي بيند و ممکن است در زمان وقوع حادثه يا سرقت ديد دوربين بر نقطه اي به جز محل حادثه قرار گرفته باشد. از طرف ديگر دوربين هاي گردان نيازمند اپراتوري هستند که آنها را بگرداند و به زاويه مناسب ببرد. پس در صورتيکه سيستم مداربسته شما يک سيستم منفعل باشد (اپراتور نداشته باشد) دوربين عملکردي کاملا مشابه يک دوربين ثابت دارد.

راه حل اشتباه اول
در صورتي که ميخواهيد يک سيستم امنيتي موثر داشته باشيد بهترين روش استفاده از دوربين هاي ثابت در تمامي ورودي ها و نقاط حساس است، به صورتيکه بتوانيد در هر لحظه وقوع حوادث را ببنيد و در صورت نياز به بازپخش تمام دوربين ها دسترسي داشته باشيد. براي پشتيباني از دوربين هاي ثابت و افزايش تاثير آنها مي توانيد در محيط هاي بزرگ از دوربين هاي گردان نيز استفاده کنيد به اين شرط که اپراتوري براي کنترل آنها وجود داشته باشد.

اشتباه دوم
استفاده از دوربين هاي گردان يا اسپيددام براي پوشش گسترده: اشتباه ديگر در استفاده از دوربين هاي گردان، استفاده از اين دوربين براي پوشش يک محوطه بزرگ است. دوربين گردان گرچه مي تواند در تمام 360 درجه زاويه اطراف خود بچرخد اما نمي تواند به صورت هم زمان تمام اين زوايا را فيلم برداري کند پس اگر حادثه اي پشت ديد دوربين اتفاق بيوفتد شما به هيچ عنوان نخواهيد توانست به بازپخش آن دسترسي داشته باشيد.
راه حل اشتباه دوم

راه حل دوم هم استفاده از دوربين هاي ثابت بيشتر براي پوشش گسترده است. در صورتي که محيط شما بسيار بزرگ است بايد در تمام ورودي ها يا مناطق حساس دوربين نصب کنيد و در نهايت براي پشتيباني از يک دوربين گردان استفاده کنيد.

اشتباه سوم
استفاده از دوربين هاي WDR در محيطهاي پر نور يا کم نور: مکانيزم WDR مکانيزيمي براي جلوگيري از وقوع ضد نور است. اين بدان معناست که زماني استفاده از اين مکانيزم معنا پيدا مي کند که اختلاف سطح نوري زياد وجود داشته باشد. در صورتيکه محيط شما به صورت يکپارچه کم نور يا پر نور است استفاده از اين دوربين ها تنها هزينه شما را افزايش مي دهد.

راه حل سوم
بيشتر دوربين هاي مداربسته در محيطهاي پر نور عمکلرد بسيار خوبي دارند و نياز به استفاده از دوربين خاصي نخواهيد داشت. اما در محيط هاي کم نور ميتوانيد از دوربين هاي Low illustration استفاده کنيد که نياز به نور کمتري براي تشکيل تصوير دارند يا به طور ساده نور محيط را با لامپ و روشنايي افزايش دهيد.
اشتباه چهار

ترجيح نور مادون قرمز IR به نور مرئي: در بسياري موارد در صورتي که امکان استفاده از نور مرئي در محيط وجود دارد طراح از دوربين هاي مداربسته با ديد در شب بسيار بالا استفاده مي کند، اين در حالي است که نور مادون قرمز در مقابل نور مرئي نقاط ضعف زياد و تنها يک مزيت دارد. نور مرئي امکان ايجاد تصوير رنگي در دوربين را فراهم مي کند در حالي که نور مادون قرمز تنها تصاوير را به صورت سياه و سفيد ايجاد مي کند. ضريب نفوذ نور مرئي به مراتب از نور مادون قرمز بهتر است، به اين معنا که نور مرئي بهتر و بيشتر در محيط پخش مي شود و از برخي سطوح مانند شيشه بهتر عبور مي کند. نور مرئي امنيت عمومي محيط را نيز بالا مي برد. تحقيقات نشان داده معمولا احتمال اتفاق افتادن جرم و سرقت در محيط هايي که روشن هستند کمتر است. البته نور مادون قرمز يک مزيت بزرگ دارد و آن نامرئي بودن آن است. استفاده از نور مادون قرمز تنها در محيطهايي به نور مرئي ارجحيت دارد که به دلايل امنيتي شما نخواهيد وجود دوربين مشخص باشد.
راه حل اشتباه چهار

مجهز بودن دوربين به ديد در شب مادون قرمز موضوع مثبتي است اما در صورتي که ديد در شب دوربين براي روشن کردن محيط کافي نيست بهترين راه اين است که از پروژکتور نور مرئي براي روشن کردن محيط استفاده کنيد. اين کار هم ارزان تر و هم منطقي تر است.
اشتباه پنجم

استفاده از دوربين هاي لنز متغير (وريفوکال) براي اتاق ها و محيطهاي عادي: دوربين هاي لنز متغير يا وريفوکال امکان تنظيم زاويه ديد دوربين پيش از نصب را براي شما فراهم مي کنند. اين دوربين ها معمولا در مواردي استفاده مي شوند که شما نياز به زاويه ديد خاصي داشته باشيد يا لنز ثابت با زاويه مناسب شما موجود نباشد. استفاده از چنين لنزي در محيطي که در آن نياز به يک لنز کاملا باز باشد تنها افزايش هزينه ها را به دنبال خواهد داشت. دوربين هاي لنز ثابت معمولا با زواياي کاملا باز ساخته مي شوند و امکان پيدا کردن دوربين با لنز ثابت مناسب براي محيطهايي مانند اتاق ها به سادگي فراهم است.
راه حل اشتباه پنجم

سعي کنيد تا جاي ممکن نياز خود را با دوربين هاي لنز ثابت برآورده کنيد و استفاده از دوربين هاي وريفوکال را به کاربري هاي خاص محدود کنيد.

اشتباه ششم
استفاده از دوربين هاي بولت در کاور بيروني: دوربين هاي بولت عموما با بدنه ضد آب توليد مي شوند و اصلي ترين دليل استفاده از کاورها بيروني محافظ از دوربين در مقابل گرد و غبار است. از آنجا در هنگام نصب دوربين بايد شيشه جلوي کاور را نيز جدا کنيد، کاور فلسفه وجود خود را از دست خواهد داد.

راه حل اشتباه ششم
در صورتيکه از کاور براي بزرگ جلوه دادن دوربين استفاده مي کنيد احتمالا طرز فکر شما نسبت به سيستم مداربسته کمي از واقعيت دور است. همچنين نصب دوربين داخل کاور هيچ کمکي به محافظ از آن در مقابل سرقت نخواهد شد. بهتر است هزينه اي که بابت خريد کاور انجام داده ايد را براي خريد يک دوربين بهتر و مناسب تر استفاده کنيد.

اشتباه هفتم
استفاده از دوربين هاي بيسيم براي کاهش هزينه ها: سيستم هاي مداربسته بيسيم همچنان به عنوان سيستم هايي نسبتا بي ثبات به شمار مي روند. استفاده از دوربين بيسيم گرچه هزينه کابل کشي را براي شما کاهش خواهد داد اما هزينه استفاده از دوربين بيسيم به مراتبط بيشتر از دوربين هاي معمولي است و ثابت اين سيستم ها نيز بسيار کمتر است.

راه حل اشتباه هفتم
سعي کنيد تا جاي ممکن از سيستمهاي مداربسته بيسيم استفاده نکنيد. شايد در آينده تکنولوژي در رابطه با اين تجهيزات بالارفته و امکان استفاده از آنها فراهم شود اما در حال حاضر استفاده از اين دوربين هاي توصيه نمي شود.
تارتن 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ